مقایسه رزین های اپوکسی
ندا مهرابی 1400/1/9 57

مقایسه رزین های اپوکسی

رزین اپوکسی ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی ومورد مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد.

رزین طبیعی از گیاهان بدست می آید. بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است که بوی تندی دارد.همانطور که می دانید این ماده بسیار چسبنده است ولی در اثر گذشت زمان سفت می شود. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و این مواد هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بعضی گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که با آب واکنش نمی دهد و نرمتر و انعطاف پذیرتر است.

رنگ رزین گیاهی از شفاف تا قهوه ای تیره متغیر است و میزان سختی و کدورت آن متفاوت است. بعضی از آنها بشدت فرار هستند چون حاوی ترکیبات ناپایدارند. اشتباه در تشخیص درختان رزین دار نیز گاهی می تواند باعث حوادث ناگوار شود، چون بعضی از آنها حاوی هپتان هستند که هیدروکربنی قابل اشتعال و انفجار است.

مقایسه رزین اپوکسی

کاربرد رزین­های اپوکسی از زمان تولیدشان به شدت رو به رشد است و پر کاربردترین آن­ها، رزین­های اپوکسی بر پایه BA هستند که در ساختار خود دارای گروه­های هیدروکسیل و گلایسرول هستند. مقاومت شیمیایی آن­ها به خصوص در محیط­های اسیدی و بازی عالی است. به علاوه این رزین­ها سختی بالایی دارند و مقاومت خوبی به آب و حرارت از خود نشان می­دهند. رزین­های اپوکسی بعد از پخت خاصیت جمع شدگی (Shrinkage) کمی از خود نشان می­دهند و در صنایع مختلف از جمله صنایع چسب، الکترونیک و صنایع پوششی و ... به کار می­روند

ماده معروف و زینتی کهربا نیز در اثر سخت شدن رزین گیاهی بدست می آید و اغلب به رنگ طلایی تیره یافت می شود که رنگ متعارف رزین های گیاهی است. کهربا در رنگهای نادر دیگری مانند آبی نیز دیده می شود.

تماس با کیمیا نگار مجری انواع کفپوش اپوکسی

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن : 22304030-021

تماس با ما