رزین وینیل استر
ندا مهرابی 1400/1/9 54

رزین وینیل استر

رزین وینیل استر رزینی ترموست است که از استریفیکاسیون رزین اپوکسی با اکریلیک اسید یا متاکریلیک اسید به دست می آید.

گروه وینیلی این ترکیب به نوع استر مصرفی بستگی دارد و باعث پلیمریزاسیون می شود. این دی استر در یک حلال واکنش پذیر مانند استایرن حل می شود و پلیمریزاسیون توسط رادیکال های آزاد که توسط اشعه ماورا بنفش یا پراکسیدها ایجاد شده اند آغاز می شود.

ساختار مولکولی

رزین وینیل استر (vinylester) از لحاظ ساختار مولکولی شبیه پلی‌استرها بوده با این تفاوت که مکان‌های فعال وینیل‌استرها تنها در انتهای زنجیره‌های مولکولی قرار دارد. به این صورتی تمامی طول زنجیره‌ی مولکولی برای جذب شوک و بار اعمال شده  دخیل می‌شوند، بنابراین خواهیم دید که وینیل استر نسبت به پلی‌استر چقرمه‌تر و رزیلیانس بیشتری دارد. هم‌چنین مولکول وینیل‌استر گروه‌های استری کمتری دارد.

این گروه‌های استری در برابر آب حساس بوده و از طریق هیدرولیز تخریب می‌شوند. به این معنا که رزین وینیل استر نسبت به دیگر همتایان پلی‌استری خود، مقاومت بیشتری در برابر آب و دیگر مواد شیمیایی داشته و از این‌رو در خطوط لوله و مخازن نگه‌داری مواد شیمیایی کاربرد دارند.

ویسکوزیته رزین

این رزین ویسکوزیته پایین تری نسبت به پلی استر و اپوکسی دارد و می تواند جایگزین پلی استر و اپوکسی در پلیمرهای ترموستی باشد. نوع مواد اولیه مصرفی در ساخت این رزین تعیین کننده میزان مقاومت مکانیکی، شیمیایی و پایداری حرارتی آن است.

تماس با کیمیا نگار مجری انواع کفپوش اپوکسی

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن : 22304030-021

تماس با ما